GüncelKadın

Züleyha Gülüm Burhaniye’de: “Kimse erkek şiddetine karşı verdiğimiz mücadeleyi engelleyemeyecek”

HDP’li Züleyha Gülüm, faşistlerin tehditlerine rağmen Burhaniye’de: “Kimse erkek şiddetine karşı verdiğimiz mücadeleyi engelleyemeyecek”

MHP Burhaniye İlçe Başkanı Murat Kurt, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’ün de konuşmacı olması nedeniyle, İnsan Hakları Derneği (İHD) Balıkesir Şubesi’nin Burhaniye’de düzenleyeceği paneli basmakla tehdit etmişti. MHP’nin ardından AKP, BBP ve İyi Parti’nin Burhaniye ilçe başkanları da ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla HDP’li Gülüm’ü hedef gösterdi.

Tehditlere boyun eğmeyen HDP’li Züleyha Gülüm, bugün (23 Kasım) Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü konulu panele katıldı. İHD Balıkesir Şubesi Kadın Komisyonu Üyesi Asuman Bal’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelin diğer konuğu ise İHD Ankara Şubesi Kadın Komisyonu üyesi Sevinç Koçak.

Gülüm: “Birlikte güçlüyüz ve bir aradayız”

Panel öncesi Sendika.Org’a konuşan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, kadın düşmanlarının hedef gösterme, tehdit etme girişimlerine asla boyun eğmeyeceklerini söyledi. Mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ve İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Gülüm, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz kadınlar olarak, kadın özgürlük mücadelesinden hiçbir zaman taviz vermedik. Kadın düşmanı bir erkeğe asla boyun eğmedik. Sokaklarda, meydanlarda alanlarda olduk. Haklarımıza yönelik en sert saldırıların olduğu zamanlarda da mücadeleden çekilmedik. Kadınlar olarak birlikte güçlüyüz ve bir aradayız. Bu anlamıyla kadın örgütlerinden, feminist örgütlerinden, tek tek kadınlardan çok sayıda dayanışma ve destek mesajları da aldık. Birlikte yürüme konusunda da kadın özgürlüğü mücadelesi konusunda da kararlıyız. Panelimizi gerçekleştireceğiz. Kimse bizim erkek şiddetine ve erkek devlet şiddetine karşı verdiğimiz mücadeleyi engelleyemeyecek.”

Öte yandan, MHP Havran İlçe Başkanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Panelin iptal edilmemesi durumunda başta Burhaniye MHP ilçe teşkilatı olmak üzere, Körfez’deki tüm ilçe teşkilatları ile birlikte panel alanında olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” denilerek, saat 14.00’da pReha Yurdakul Kültür Merkezi önüne çağrı yapılmıştı. Ancak MHP Burhaniye İlçe Başkanlığı, “hava muhalefeti” nedeniyle açıklamanın iptal edildiğini duyurdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu