GençlikGüncel

Yurttaki kötü yemeğe itiraz eden öğrenci yurttan uzaklaştırıldı!

Isparta'da bir öğrenci dün yemekhanede yaptığı konuşma sonrası bugün apar topar yurttan uzaklaştırıldı. Öğrencin ailesi de aranarak taciz edildi.

Isparta Gülistan ve Gülcihan KYK Yurdu yemekhanesinde dün kötü yemeklere itiraz eden öğrenci, bugün apar topar yurttan uzaklaştırıldı. Ayrıca, öğrencinin ailesi aranarak “Çocuğunuz provokasyon yapıyor” sözleriyle taciz edildi.

Üniversite öğrencilerinin barınma sorununa bir çözüm üretilemediği gibi Gençlik Ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında da koşullar yüz yüze eğitime geçişle birlikte daha kötü hale geldi.

Kötü koşulların en net görüldüğü yerlerden biri olan yurt yemekhanelerinde, pahalı ve porsiyonu küçültülmüş yemeklerin kalitesi de düşürüldü. Bu duruma tepki gösteren öğrenciler, sosyal medyada “#KYKdaSesÇıkar” etiketiyle birçok yerde ucuz ve kaliteli yemek hakkı talebini dile getirdi.

Isparta Gülistan ve Gülistan KYK Yurdu’nda da kötü yemeğe isyan eden bir kadın öğrenci yemekhanede bir konuşma yaparak; yemeklerin içerisinden kurt çıktığını, porsiyonların küçük ve pahalı olduğunu, bunun için yaptıkları başvurularda ise oyalamayla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Oyalama değil, çözüm istiyoruz” dedi. Talepleri yerine getirilene kadar her gün saat 19.00’da yine dile getireceklerini söyleyen öğrenciye özel güvenlik birimleri (ÖGB) müdahale etmek istedi. Diğer öğrencilerin tepkisi üzerine müdahale gerçekleşmedi. Yurt yöneticileri de yemekhaneye gelerek, talepleri aldı.

Sözde talepleri alan yönetim, öğrenciyi uzaklaştırdı

Gece saatlerinde ise öğrenci odasından çağrılarak hakkında tutanak tutuldu. Sabah da ifadeye çağrılan öğrenciye tutanağın imzalatılmasının ardından Yurt Müdürü’nün inisiyitafiyle yurda 1 ay girişini yasaklayan bir belge verildi.

Belgede karara gerekçe olarak “’Her gün 19.00’da taleplerimiz yerine getirilene kadar ses çıkaracağız, alkış yapacağız, taleplerimiz yerine getirilmesini sağlayacağız’ gibi söylemleriniz nedeniyle Yurdumuzda yer alan öğrencilerin huzur ve güvenlerini sağlamak için…” ifadeleri kullanıldı.

Öğrencinin imzasının alınmasının ardından bir güvenlik görevlisiyle birlikte odasına giderek apar topar eşyalarını toplaması ve yurttan çıkması istendi. Kadın öğrenci, yurttan çıkana kadar takip edildi.

Aileye taciz telefonu

Tüm bunların ardından ise kadın öğrencinin ailesi, Yurt Müdürü olduğunu söyleyen bir kişi tarafından aranarak, “Çocuğunuz provokasyon yapıyor”, “Devlet kurumunu kötülemekten işlem başlatacağız” gibi ifadelerle taciz edildi.

18 yaşından büyük olduğunu söyleyen öğrenci ise hukuksuz bu girişimler karşısında hukuksal başvurularını yapacağını söyledi. (Kaynak: İleri Haber)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu