GençlikGüncel

YÖK’ün kuruluşunun 40’ıncı yılında Gençlik örgütlerinden Beyazıt’ta eylem

Gençlik örgütleri, YÖK'ün kuruluşunun 40'ıncı yılında Beyazıt Meydanı'nda eylem yapacak. 8 Kasım günü Beyazıt Meydanı'nda gerçekleştirilecek eylem öncesi, gençlik örgütleri  bir çok yerde bildiri dağıtımları ile çağrı çalışmalarına devam ediyor.

Gençlik örgütleri 8 Kasım Pazartesi günü Beyazıt Meydanı’nda buluşacak. Yükseköğretim Kurulu’nun 40’ıncı kuruluş yıldönümünde yapılacak eylem öncesi, gençlik örgütleri çağrı bildirileri dağıtıyor.

8 Kasım Pazartesi günü saat 15.00’da Beyazıt Meydanı’nda yapacakları eyleme ilişkin, “Özgürlüğümüz ve geleceğimiz için 8 Kasım’da Beyazıt’tayız” çağrısını içeren bildirileri dağıtan gençlik örgütleri, dün akşam Sarıyer Hisarüstü’ndeydi.

Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı Kocamustafapaşa ve Hisarüstü gibi semtlerde bildiri dağıtan gençler, “YÖK bazen önümüze konulan müfredat, bazen bizi gözetleyen bir ÖGB, bazen cinsiyetçi bir akademisyen, bazen amfideki kamera, bazen bir turnike oluyor. Ne zaman üniversite içerisinde bir faaliyet yapacak olsak, karşımıza yönetmeliklerle, engellemelerle çıkıyor” dedi.

1980 darbesinin ardından 6 Kasım 1981 tarihinde kurulan YÖK’ün üniversitelerde yükselen devrimci mücadeleyi bastırma amacı taşıdığına işaret eden gençlik örgütleri, barınma ve kayyum rektörlere karşı mücadelede, üniversite öğrencilerine yönelik ÖGB, polis ve faşistlerin saldırısının YÖK anlayışının ürünü olduğunu vurguladı.

Üniversitelerde LGBTİ+’lara ve kadınların özgürlük mücadelesine yönelik saldırıların da aynı anlayışının ürünü olduğuna dikkat çeken gençlik örgütleri, Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektöre karşı mücadelede tutuklanan öğrencileri hatırlattı. “Devlet gençliği kontrol altında tutmak için işlettiği politikalarıyla; çıkar ilişkilerini sağladığı savaş politikaları üzerinden gençliği de bu savaşların bir aracı haline getirmek istiyor. Üniversiteyi şirketleştiren, öğrenciyi müşterileştiren piyasacı saldırganlık karşısında ‘Haklarımız var’ diyerek sesini yükselten tüm üniversitelileri hedef haline getiriyor” diye belirtti.

Tüm baskı politikaları ve saldırılar karşısında üniversitelerde okumaya, tartışmaya, eyleme ve örgütlenmeye devam edeceklerini ilan eden gençlik örgütleri, YÖK’ü de egemenleri de üniversiteden kapı dışarı edene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Gençliğin dayatılan geleceksizliğe karşı geleceğini ve özgürlüğünü kazanma mücadelesini sürdüreceğini vurgulayan gençlik örgütleri, yürüttükleri çalışmada, 8 Kasım Pazartesi günü saat 15.00’da İstanbul Üniversitesi Beyazıt Ana kapı önünde gerçekleştirecekleri eyleme katılım çağrısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu