GüncelLGBTİ+

Trans kadın mahpus Esra Arıkan 19 gündür açlık grevinde

Trans kadın mahpus Esra Arıkan, hapishanede yaşadığı hak ihlallerine karşı 19 gündür açlık grevinde

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde kalan ve 16 yıldır mahkum olan Esra Arıkan, bugün açlık grevinin 19. gününde. Hapishanede kendi el işlerini üreterek geçimini sağlayan Arıkan, yaptığı el işleri için hapishane kantininden temin ettiği malzemelerin kaldırılması ve kantin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle 5 Ekim’de açlık grevine başladı.

Esra Arıkan Solidarity Network instagram hesabı üzerinden yapılan açıklamayla Esra Arıkan’ın; ihtiyaç duyduğu malzemelerin satışına ilişkin yasağın, hapishane yönetimi tarafından kaldırılana kadar açlık grevine devam edeceğini duyuruldu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“5 Ekim’de Esra Arıkan açlık grevine başladı. Esra bugün (21 Ekim) açlık grevinin 17. gününde. Diğer birçok tutsak gibi Esra hapishanede kendi el işlerini üreterek geçimini sağlıyor. Hapishanedeki tüm kişisel giderler için paraya ihtiyaç var ve kantindeki fiyatlar son zamanlarda oldukça yükseldi. 

Esra ona fon oluşturmamız için düzenli olarak bize anahtarlıklar ve çeşitli el işleri yaparak gönderiyor. Bu el işlerini yapmak için de kantinden boncuk satın alıyor. Hapishane yönetimi tutsakların yaratıcılığını ve otonom eylemlerini sabote etmenin bir yolu olarak bu kimseye zararı olmayan malzemeleri satmamaya karar verdi. 

Daha önce kantinde bulunmadığında yaptığımız gibi kargo ile gönderilecek boncukları da kabul etmeyeceklerini söylediler. Bu yasakla amaçlanan tutsakların ekonomik durumları üzerinde total bir kontrol sağlayarak, tutsakların elzem sağlık ürünlerini üstelik standart fiyatların çok üstündeki rakamlarda satın almasını engellemektir. 

Esra hapishane yönetimi ihtiyaç duyduğu malzemelerin satışına ilişkin yasak sona erene dek açlık grevi eylemine devam edecektir. Tutsaklar hapishane yönetiminden azade ekonomik bağımsızlığa sahip olmalıdır.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu