Güncel

ROJAVA | Ermeni Kadınlar: “İşgale ve Şiddete Karşı İsyandayız!”

Ermeni Toplumsal Meclisi ve Şehit Nubar Ozanyan Taburu’ndan kadınlar 25 Kasım öncesi "İşgale ve Şiddete Karşı İsyandayız!" şiarıyla etkinlikler düzenledi.

TC devletinin işgal tehditleri sürerken Ermeni kadınlar, Ermeni Toplumsal Meclisi’nde bir araya geldi. Etkinlik Hevrîn Xelef, Zabel Yeseyan, Sakine Cansız şahsında tüm devrim ve demokrasi şehitleri için düzenlenen saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından kadınlar hep birlikte Mirabel kardeşlerin hayatını anlatan “Kelebekler Zamanı” filmini izledi.

Film gösteriminin ardından ise kadına yönelik şiddete karşı Rojava Devrimi’nin kazanımlarından bahseden kısa bir skeç sergilendi. Daha sonra ise müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Etkinlik sonunda Ermeni Toplumsal Meclisi ve Şehit Nubar Ozanyan Taburu adına basın açıklaması okundu.

Etkinliklerin ikinci gününde Şehit Nubar Ozanyan Taburu’nda kadına yönelik şiddete karşı karma bir eğitim düzenlendi. Katledilen kadınlar için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan eğitimde kadına yönelik şiddetin çeşitli biçimlerine değinildi.

Eğitimin ardından kadın taburu tarafından bir askeri tören düzenlendi. Daha sonra kadınlar Mirabel kardeşlerin anısına ağaç tohumları diktiler. Bu tohumların başta Efrîn ve Başûre Kûrdîstan olmak üzere TC devletinin işgal ettiği yerlerde gerçekleştirdiği ağaç kırımına karşı ekildiğini belirttiler.

25 Kasım kapsamında düzenlenen etkinliklerin son gününde ise Ermeni Toplumsal Meclisi’nde karma bir eğitim düzenlendi. Bu eğitimde erkek egemen yaklaşımların tarihsel kökenine ve günlük hayatta ortaya çıkış biçimlerine dair tartışmalar yürütüldü. Tartışmaların ardından Silva Kaputikyan ve Zabel Yesayan’ın hayatlarına dair bir eğitim verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu