DünyaGüncelKültür&Sanat

“MEM – Sazın tellerine asılı kalanlar” belgeseli gösterime girdi

Anadilinde inleyen ozanın hikayesi “MEM” belgeseli Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde gösterildi. Gösterimden sonra, belgeselin yönetmeni Hasan Sağlam ile söyleşi gerçekleştirildi. 

Yönetmenliğini sanatçı Hasan Sağlam yaptığı “MEM” adlı “dil-inanç ve kültür” belgeseli, korona pandemisi sonrası ilk kez, Tohum Kültür Merkezi (TKM) Ulm’da gösterildi. Belgesel filmin galası pandemi öncesi Stuttgart’ta yapılmış, araya korona koşulları gerince gösterimlere ara verilmiş tüm randevular ileriye dönük olarak iptal edilmişti.

Yeni koşullarla birlikte, Avrupa’nın bir çok yerinde gösterilecek olan ve yönetmeni Hasan Sağlam’ın olduğu belgeselin kamera çekimleri Martin Donne, Süleyman Çivi ve Emrah Eryılmaz tarafından yapıldı. Bleichstr. 1 Ulm adresinde bulunan TKM’de gerçekleştirilen programda yönetmen Hasan Sağlam ile film üzerine izleyiciler söyleşi olanağı da buldu. “Bu belgesel, acılarını besteleyen Mehmet Çapan’ın dil feryadır” diyen sanatçı Hasan Sağlam, konuşmasında ağırlıklı olarak asimilasyon, dil, kültür, sanat alanlarına değindi. Sanatçı, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Soruların çokluğu da etkinliğe ilginin yoğun göstergesiydi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu