DünyaGüncel

Mannheim ProMigra Derneği’nin açılış etkinliği gerçekleşti

Uzun bir süredir Mannheim ve çevresinde çalışmalarını yürüten ProMigra Derneği Mannheim-Hochstätt’deki yeni lokalinin açılışını coşkulu bir etkinlikle gerçekleştirdi.

Avrupa’da yaşayan göçmenlerin demokrasi, sosyal, kültürel ve sanatsal mücadelesinde önemli bir yerde duran ve bu alandaki çalışmalarını 10 yılı aşkın bir süredir kesintisiz devam ettiren ProMigra Derneği, ‘Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşcesine’ şiarıyla Pazar günü üye ve dostlarıyla buluşarak Almanya’nın Mannheim kentinde derneğin açılış etkinliğini organize etti.

Etkinlikte demokratik kurum ve kuruluşların yanı sıra bir çok sanatçı ezgi ve marşlarıyla dayanışma gösterdiler. Dernek adına yapılan açılış konuşmasında, kolektif bir emek sonucu ortaya çıkan bu kurumun Mannheim ve çevresindeki tüm demokratik güçlerle birlikte çalışma yürütmeyi amaçlandığı ve demokrasi mücadelesinden önemli kazanımlar elde edileceğinin umudu dile getirdi.

“ProMigra göçmenlerin mevsidir”

Avrupa’da yükselen ırkçılığa ve buna karşı daha güçlü örgütlenmesi gereken demokratik ve devrimci dayanışma ve birliğe dikkat çeken Almanya Marksist Leninist Parti’nin (MLPD) yanı sıra, Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Eşbaşkanı da Avrupa’da son süreçte emperyalist politikaların sonucunda savaş ve ekonomik yıkımlardan dolayı artan göçe dikkat çekti. Bu süreçte uygulanan mülteci politikasının, yaşanan sorunları ve bunun bir yansıması olarak da günden güne artan ırkçılık konusuna vurgu yaptı ve ProMigra derneğinin ırkçılığa karşı, göçmenlerin ekonomik, akademik mücadelesinde önemli bir mevzi olduğunu ve sahiplenmesi gerektiğini söyledi.

Birleşik mücadele vurgusu

Yine ProMigra derneğiyle uzun süredir çalışmalar yürüten ve desteğini eksik etmeyen Die Linke’den Gökay Akbulut da, ortak mücadelenin önemine vurgu yaparken, Almanya’da oluşturulması planlanan yeni koalisyonun asgari ücret konusundaki politikalarını eleştirdi ve artan işsizliğe, yoksulluğa dikkat çekti. ATİK’in de içinde yer aldığı Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) adına yapılan konuşmada ise ProMigra derneğinin attığı bu adıma dikkat çekilerek, birleşik mücadeleye vurgu yapıldı.

Açılış şölenine dayanışmada bulunan sanatçılardan Hozan Qamber’in türkü ve klamlarıyla başlayan program, yıllardır ATİK’in düzenlediği etkinlerinde dayanışmasını eksik etmeyen Ozan Rençber, Hasan Sağlam ve Onur Olgun’un ezgileriyle devam etti. Akın Demircioğlu ve KAGEF-Frankfurt Derneği bünyesinde çalışmalarını yürüten Emrah ve Taylan’ın dinletilerinin arından açılış şölenindeki coşku, Grup Umuda Haykırış’ın ezgi ve marşlarıyla zirveye çıktı.

Pek çok üye ve taraftarların büyük emek ve desteğiyle gerçekleşen etkinlik başarılı bir şekilde sonuçlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu