Güncel

GÜNCEL | “Yokedilen Bir Ailenin Adalet Çığlığı Sizi Rahatsız Etmiyor Mu?”

"Şenyaşar ailesine yönelik yapılan katliam girişimde AKP kadar CHP’nin de elinde kan var, çünkü ırkçılığın ve şovenizmin tetikçilerinden biridir ve büründüğü ‘insan hakkı savunucusu’ kimliğinin altında sadece iktidar hesabı olan bir faşist bir kimlik vardır."

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları ve korumalarının 14 Haziran 2018’de Urfa’nın Suruç ilçesinde seçim kampanyası sırasında silahlı çatışmaya dönüşen saldırısında Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız, dükkan sahibi Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Adil hayatını kaybetmişti.

Olayda babasını ve iki erkek kardeşini kaybeden ve kendisi de yaralanan Fadıl Şenyaşar, 17 Haziran’da hastaneden taburcu edilerek gözaltına alındı. Daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Saldırıdan sağ kurtulan iki oğlu, katledilen eşi ve tutuklu bulunan oğlu için, Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar adalet talebiyle, adliye önünde ‘adalet nöbeti’ tutuyor.

Saldırıya ilişkin soruşturma dosyasında 3 yıl 3 aydır gizlilik kararı bulunuyor. Şenyaşar ailesinin 21 Nisan 2021’de Suruç Devlet Hastanesi’ne yönelik ikinci saldırıyla ilgili soruşturmaya ilişkin ‘gizlilik’ kararına yaptığı ikinci itiraz da reddedildi. Ailenin temyize gittiği Anayasa Mahkemesi ise henüz kararını vermedi. Ailenin adalet nöbeti sırasında dile getirdiği taleplerden biri de bu “gizlilik” kararının kaldırılması.

Şenyaşar ailesi üç yıldır Urfa’da iktidardaki AKP milletvekilinin korumalarının saldırısında katledilen üç akrabası için adalet arıyor. AKP’li bir milletvekilinin korumaları tarafından üç aile üyesinin öldürüldüğü Şenyaşar ailesinin cinayeti davası, üç yıl adaletsiz kaldıktan sonra olayla ilgili yürütülen soruşturmanın ardından, Şenyaşar kardeşlerden Fadıl, Mehmet Şah Yıldız’ı öldürmek ve sekiz kişiyi yaralamaktan yargılanıp müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

AKP’li milletvekilinin olaya karışan bir diğer kardeşi Enver Yıldız da 15 ay tutuklu kalıp firar ettikten sonra 2019’da polise teslim oldu. AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’a ise ceza verilmedi. Şenyaşar ailesinin üç üyesinin öldürülmesiyle ilgili ayrı soruşturma başlatıldı. Soruşturma halen devam ediyor, soruşturma sekiz savcı arasında geçti ve bunlar tarafından gizli tutuldu. Bunun üzerine Esvet Şenyaşar’ın eşi Emine ve hayatta kalan oğlu Ferit, 9 Mart 2021’den bu yana Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemi düzenliyor.

259 gündür ‘Adalet’ yazılı pankartlarla dışarıda oturuyorlar. Şenyaşar ailesinin iki üyesi, protestoları nedeniyle Mart ayından bu yana beş kez gözaltına alındı. Burjuva muhalefetteki CHP Milletvekili Mahmut Tanal, 14 Haziran 2018 olaylarıyla ilgili yargı süreci ve soruşturmanın yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Yıldız ailesinin siyasi bağlantıları nedeniyle Şenyaşar ailesinin adalete kavuşma şansı bulunmuyor. Saldırının failleri, siyasi olarak korunduğu için adil yargılama yapılmıyor. İlk saldırıdan sonra Esvet ve Adil henüz vefat etmemişken ve hastanede tedavi görürken yine Yıldız ailesiyle bağlantıları olan çetelerin ikincisi saldırısına uğradığı saldırıyla katledildiler.

Burjuva muhalefeti CHP, her ne kadar da yaşanan bu olay üzerinden kendisini kamufle ederek insan haklarının bekçisi olarak gösterse de bilinir ki aslında insan haklarının yok olmasında AKP kadar kendisinin de payı vardır. Şenyaşar ailesine yönelik yapılan katliam girişimde AKP kadar CHP’nin de elinde kan var, çünkü ırkçılığın ve şovenizmin tetikçilerinden biridir ve büründüğü ‘insan hakkı savunucusu’ kimliğinin altında sadece iktidar hesabı olan bir faşist bir kimlik vardır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu