GüncelKültür&Sanat

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer’e 1 yıl 3 ay hapis cezası

Fotoğraf sanatçısı ve yazar Mehmet Özer’e “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davada 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Fotoğraf sanatçısı ve yazar Mehmet Özer’e, 78’liler Federasyonu’nun Utanç Müzesi’nde yer alan fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaşması gerekçe gösterilerek açılan davada hapis cezası verildi.

Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi isimlerin fotoğraflarını 2012 ve 2014 yıllarında sosyal medya hesabından paylaşan Özer’e “örgüt propagandası yapmak” suçlaması yöneltilmişti. Özer’e yöneltilen suçlamalar arasında YPG’lilerin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçişlerine ilişkin fotoğrafları paylaşması da yer almıştı.

Özer hakkında 2012 ve 2014 yıllarında sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davada karar çıktı. Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi Özer’e “örgüt propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Özer hakkında verilen ceza ertelenirken dosya istinafa taşınacak.

“Bu ülkenin ötekilerinin görsel tarihini yazıyorum”

Hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen Mehmet Özer, fotoğraflarıyla kamusal bir hizmet yaptığını söyledi. Fotoğraflarının haber özelliği de taşıdığını söyleyerek, “Devlet propaganda yaptığıma kanaat getirdi” dedi. Mehmet Özer ayrıca şunları ifade etti:

“Ben bu ülkenin ötekilerinin görsel tarihini yazıyorum. Bu tarih iktidarın hoşuna gitmeyebiliyor. Sokakların, kadınların, LGBTİ bireylerin, çocukların, halkların tarihini yazıyorsun ve bunları da sözden daha öteye görünür kılan, insanların hayatlarına çağırdığı, adına fotoğraf dediğimiz görsel metinler üzerinden yapıyorum.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu