EkolojiGüncel

Doğaya ve yaşam alanlarına sahip çıkan Erzinliler, ÇED toplantısına izin vermedi

Erzin halkı, Byport Petrol Ürünleri Terminal Hizmetleri A.Ş tarafından yapılması planlanan proje için yapılmak istenen ÇED toplantısına izin vermedi.

Hatay‘ın Erzin ilçesi Aşağıburnaz Mahallesi, Gazi Çiftliği Mevkii‘nde Byport Petrol Ürünleri Terminal Hizmetleri A.Ş tarafından yapılması planlanan Kimyasal üretim tesisi ile “Su alma yapısı ve derin deniz deşarjı projesi” için, yapılmak istenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına halk izin vermedi. Bilgi toplantısına Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, birçok STK, meslek örgütleri ve halk yoğun katılım sağladı.

Yürütmeyi durdurma kararı verilmişti

Mersin ve Adana-Hatay bölgesine kurulması planlanan iki adet petrokimya tesisi için Mersin İdare Mahkemesi, Petrokimya Sanayi A.Ş’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan ÇED raporunun iptali ile ilgili Mersin Barosu’nun açmış olduğu davada yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Polipropilen tesislerinde su kaynaklarının aşırı kullanımı sonucunda, bölge üzerindeki kirlilik yükünün artacağı ve denizel yaşamın olumsuz etkileneceği, deniz canlıların ölümüne neden olabileceği biliniyor.

“Doğayı ve yaşam alanlarımızı tehdit eden projeyi reddediyoruz” diyen Erzinliler, herkesi yaşam alanlarına sahip çıkmaya çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu