Güncel

Çıplak aramayı reddeden tutsağa işkence

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Ahmet Sürme’ye, dünkü avukat görüşü sonrası gardiyanlar tarafından çıplak arama dayatıldığı belirtildi

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu Ahmet Sürme’nin, avukatıyla görüştükten sonra kendisine dayatılan çıplak aramayı kabul etmediği için gardiyanlar tarafından darp edilip, kıyafetlerinin zorla çıkarıldığı belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Vekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Meclis’te gündeme getirdiği ve iktidar yetkililerinin kabul etmediği çıplak arama konusu gündemdeki yerini koruyor. Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Ahmet Sürme’ye, dünkü avukat görüşü sonrası gardiyanlar tarafından çıplak arama dayatıldığı belirtildi. Çıplak aramayı kabul etmeyen Sürme’nin, gardiyanlarca darp edilerek zorla kıyafetlerinin çıkarıldığı kaydedildi.

“Beni zorla soyduktan sonra giyinmemi söylediler”

Baba Takyeddin Sürme ile dün telefonla görüşen Ahmet Sürme, maruz kaldığı uygulamayı anlattı. Sürme, “Avukatla görüştükten sonra gardiyanlar bana ‘soyun’ dediler. Nedenini sordum, sonra soyunmayacağımı söyledim.  Gardiyanlar, avukatın girişte X-ray cihazından geçerken cihaz öttüğünü, bu yüzden soyunmam gerektiğini belirtiler. ‘Avukat cihazdan geçerken ötmüşse gidin avukat arayın, niye benim üstümü arıyorsunuz’ dedim. Ne yaptılarsa soyunmadım, bunun üzerine gardiyanlar beni dövmeye başladılar. Beni yere attılar, sırtıma basıp ve elbiselerimi zorla çıkardılar. Üstümde sadece iç çamaşırımı bıraktılar. Beni yere yatırdıklarında sürekli tekmelediler, başımı tekmelediler, her yerimi morarttılar. Gardiyanlar şiddet uygulayıp beni zorla soyduktan sonra giyinmemi söylediler ama ben elbiselerimi giymeyeceğimi ve bu şekilde koğuşuma gideceğimi söyledim. Bunun üzerine tekrar beni dövüp yere yatırdılar, zorla elbiselerimi giydirdiler. Hastaneye götürmelerini istedim, ancak darp raporu almamam için beni hastaneye götürmediler” diye belirtti.

“Devlet kalkıp bu insanlara bu zulmü yapıyor”

Tutuklu bulunan çocuğuna şiddet ve çıplak arama işkencesinin yapılmasını zulüm olarak nitelendiren anne Fatma Sürme (65), “Kürtler ne yapmış bu devlete, doğrusu artık bir isim bile söylemeye gerek yok. Bu insanlar ne yapmış bu devlete?  Devlet kalkıp bu insanlara bu zulmü yapıyor. Bunun adı zulümdür; bu duruma başka ne denilebilir ki” diyerek, yaşananlara tepki gösterdi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu