GençlikGüncel

BGM’den çağrı | “İşgalci savaşa dur diyelim”

Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM), "Şovenizme, işgalci savaşa ve faşist iktidara karşı mücadele devrimci gençlik mücadelesinin güncel görevidir. Gençliğe açık çağrımızdır; bu savaşın gerçek yüzünü her alanda teşhir edelim, bulunduğumuz bütün alanlarda bu işgalci savaşa dur diyelim" diye belirtildi.

Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM), Meclis’ten geçen ve Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye ile Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarının önünü açan tezkereye ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde savaş tezkeresinin 2 yıl uzatılması ile birlikte faşizmin yeni işgaller planladığı ve bölgenin yeni bir savaşa sahne olacağı netleşmiş oldu. Kürt halkının ulusal kazanımlarını yok etmek, Rojava Devrimi’ni boğmak, içeride şovenist histeriyi büyütmek ve dizginsiz faşist terör dalgasının önünü açmak için faşizm, Rojava’nın yeni bir bölgesine saldırmaya hazırlanıyor.

Faşist iktidardan, ırkçı faşist İYİP’e kadar hepsinin bu işgal kararı arkasında sıralandığı, faşizmin bekasının Kürt halkının özgürlüğünü ve kazanımlarını yok etmek ve coğrafyamızda yükselen her türlü mücadeleyi sert şekilde bastırmakla mümkün görüldüğünü biliyoruz.

Tezkereye kağıt üstünde hayır demiş ise de CHP’nin Kürt halkının dostu olmadığını bir önceki işgal hamlesindeki duruşunda, HDP milletvekillerinin tutuklanması karşısındaki tutumunda görüyoruz. Faşizmin elinde, egemen kalabilmek için baskı, zor, katıksız ve dizginsiz bir şovenizm, saldırganlık ve savaş dışında başka bir argüman kalmamıştır. Ekonomik krizin böylesine derinleştiği, emekçilerin acılarının katmerlendiği, gençlerin yaşamının dayanılmaz hale geldiği bu günlerde gerici yağma savaşının onlara nefes aldırabileceğini sanıyorlar ama yanılıyorlar” denildi.

İşçi sınıfının geniş kesimlerinin açlıkla sınandığı, gençliğin geleceksizlik ve geçinememe sarmalında eğitim hakkının gasp edildiği yeterli yurt imkanının olmadığı, fahiş kira fiyatlarından kaynaklı öğrencilerin barınamadığı ve binbir zorluklarla cebelleştiği böylesi bir ortamda devletin bütçesinin büyük çoğunluğu ezilen halklara karşı tank ve bombalara, daha fazla baskı kurmak için zor aygıtlarına ayrıldığı vurgulanan açıklamada, “Asgari ücretin 2800 lira, öğrenci burslarının 650 lira olduğu bu tabloda milyarlarca dolar savaş harcamalarına ayrılıyor. Bugün Kürt halkına saldıranlarla, bizleri yoksullaştıranlar aynıdır. Sermaye düzeni faşizmdir.

Bugün bizleri geleceksizleştirenler ile Kürt halkının özgürlük mücadelesini yok etmek isteyenler, Rojava Devrimi’ni boğmak isteyenler aynı güçlerdir. Bu işgal biz geleceksiz gençlerin, açlıkla boğuşan işçilerin, her gün saldırılara uğrayan kadınların, LGBTİ+’ların, ezilen ve inkar edilen halkların, inançların yararına değildir, bu savaş daha fazla toprak ele geçirmek isteyen, daha fazla yağma isteyen, daha fazla yıkım isteyenlerin; doymak bilmeyen egemenlerin savaşıdır.

Koyu bir ırkçılığın, katıksız bir şovenizmin Kürt halkının kazanımlarına karşı yöneldiği bugünlerde bizlere düşen Kürt halkının özgürlüğünü savunmak ve bu işgalci savaşa karşı durmaktır. Gün okul okul, sokak sokak, fabrika fabrika işgalci savaşa karşı birleşik mücadeleyi büyütme zamanıdır! Bu saldırı dalgasını sessizlikle geçirmek pasifist söylem ve pratiklerle geçirmek kimseyi faşizmin saldırılarının hedefi olmaktan korumayacaktır. Şovenizme, işgalci savaşa ve faşist iktidara karşı mücadele devrimci gençlik mücadelesinin güncel görevidir. Gençliğe açık çağrımızdır; bu savaşın gerçek yüzünü her alanda teşhir edelim, bulunduğumuz bütün alanlarda bu işgalci savaşa dur diyelim” diye belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu