DünyaGençlikGüncel

ATİK-YDG: Şengal ve Maxmur’lu çocuklarla dayanışmayı büyütelim!

Yeni Demokratik Gençlik (YDG), Şengal ve Maxmur’lu çocuklarla dayanışma kampanyasına destek vermeye çağırdı

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’na (ATİK) bağlı Yeni Demokratik Gençlik (YDG) Şengal ve Maxmur’lu  çocuklarla dayanışma kampanyası başlattığını duyurdu. YDG, kampanyaya ilişkin bir açıklama da yaparak kampanyaya katılım çağrısı yaptı.

Açıklamada kapitalizmin sistem krizi sonucu savaşların arttığına dikkat çekildi. Özellikle Suriye’de süren savaşta en çok çocukların etkilendiği vurgulanarak şunlar söylendi:

“Bazı kurumların yaptığı araştırmalar ise savaş alanlarındaki çocukların nasıl bir yaşama sahip olduklarını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF),  yaptığı araştırmalar sonucu Suriye’deki iç savaşta bu güne kadar yaklaşık 12 bin çocuğun yaşamını yitirdiği ve yaralandığı ortaya çıkmıştır.  Dünya da ise Save the Children yardım kuruluşunun hazırladığı “Çocuklara Karşı Savaş” başlıklı rapora göre dünyada her altı çocuktan biri savaş ve çatışma bölgelerinde yaşıyor. Raporda 2018 yılında dünya genelinde toplam 415 milyon çocuğun savaş ve çatışmalardan doğrudan etkilendiğine dikkat çekiliyor. Bu istatislik bile net bir şekilde gösteriyor ki emperyalistlerin daha fazla kaynağa sahip olma hırsı yüzünden milyonlarca çocuk savaş ortamında yaşamak zorunda kalıyor. Bu durumu görmezden gelmek savaşların asıl nedenlerini arka plana atmak demektir.”

“Şengal ve Maxmur’daki çocuklarla dayanışma içerisinde olacağız”

Açıklamanın devamında “Emperyalistler bir yandan sözde çocuk hakları ile çocukları koruduğunu söylerken diğer yanda daha fazla kaynak ve  sömürü yaratmak için binlerce çocuğu katletmekten geri durmuyor” denilerek emperyalizmin iki yüzlü politikalarına dikkat çekildi. Bu politikalara karşı mücadelenin devam ettiği ifade edilerek, başlayacak olan kampanyaya ilişkin şu bilgiler verildi:

“Bu doğrultuda 1 Kasım – 12 Aralık arasında Initiative für Frieden und Hoffnung in Kurdistan  tarafından düzenlenen Şengal ve Maxmur’lu  çocuklarla dayanışma kampanyasına Yeni Demokratik Gençlik olarak aktif bir şekilde katılım sağlayacağımızı  açıklamak istiyoruz. Kampanya çerçevesinde maddi ve bazı ihtiyaç malzemelerini toplayarak Şengal ve Maxmur’daki çocuklarla dayanışma içerisinde olacağız. Elbette ki kampanyayı  sadece yardım toplamak amacıyla değil aynı zamanda haksız savaşların çocuklara üzerindeki etkisini de kitlelere anlatmak istiyoruz.”

Herkesi kampanyaya destek vermeye çağıran YDG, açıklamayı şöyle sonlandırdı:

“Bu anlamıyla Yeni Demokratik Gençlik olarak tüm duyarlı kişileri bu kampanyaya destek vermeye Şengal ve Maxmur’lu çocuklarla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Kollektif bir şekilde bu kampanyayı yürütme çağrısı yaparak tekrardan tüm çocukların daha iyi yaşayabileceği bir dünya yaratma mücadelesine omuz vermeye çağırıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu